​למה הכוונה בפסיכולוגיה אינטגרטיבית?

בשנים האחרונות ישנם פסיכולוגים המנסים לחבר ולעשות 'אינטגרציה' בין גישות טיפוליות שונות ולעיתים אף מנוגדות.

לאורך השנים הצטברו ראיות רבות ליעילותו הרבה של טיפול פסיכולוגי. באופן מפתיע, כאשר השוו בין הגישות השונות, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין השיטות השונות. אנשים שעברו טיפולים המבוססים על גישות שצמחו בפסיכואנליזה הראו שיפור באיכות החיים בדומה לאנשים שעברו טיפולים המבוססים על גישות אחרות, דוגמת טיפול התנהגותי או קוגניטיבי (CBT).

כאשר החוקרים ניסו להבין תופעה זו (הנקראת 'אפקט הדודו') הם הגיעו למסקנה שבכל טיפול פסיכולוגי ישנם גורמים המשותפים לשיטות השונות והם אלה התורמים במידה הרבה ביותר להצלחת הטיפול.

אז מה תורם להצלחת הטיפול?

הגורם העיקרי שנמצא כתורם להצלחת הטיפול הוא 'הברית הטיפולית' המתייחס לקשר שבין המטפל למטופל. לכן, חשוב מאוד בתחילת הטיפול לראות אם מרגישים בנוח עם המטפל. ה'ברית הטיפולית' כוללת גם את מידת ההסכמה בין המטפל למטופל על מטרות הטיפול והדרכים להשגתן.

בנוסף, נמצא שלבעיות שונות מתאימים סוגי טיפול שונים וכמובן שהדבר גם קשור להעדפות האישיות, הן של המטופל והן של המטפל.

מדוע בחרתי בפסיכולוגיה אינטגרטיבית?

תפיסת העולם שלי היא שיש להשתמש בגישות שהמדע מצא שהן יעילות ואפקטיביות. במקרים שעדיין אין הוכחות חד-משמעיות, צריך לתת משקל לניסיון המקצועי המצטבר של מעל מאה שנות טיפול פסיכולוגי.

אך מעבר לכך, אני מאמין שהאדם הוא שלם הגדול מסך כל חלקיו. כל גישה מצליחה לתפוס רק חלק אחד מהפלא האינסופי הזה ששמו אדם. לכן, טיפול כולל ושלם באדם צריך לנבוע מגישה כמה שיותר כוללת ומקיפה שהיא גם צנועה ומכירה במגבלותיה ובאפשרות שלעיתים הריפוי וההחלמה עשויים להגיע ממקומות שונים ולא צפויים. 

Eliav Berman, Psychologist

100 Ussishkin st., Tel Aviv

63 Haim Levanon st.,Tel Aviv

054-8683012

 אליאב ברמן, פסיכולוג

אוסישקין 100, תל אביב

חיים לבנון, 63, תל אביב

צור קשר עם פסיכולוג