על טיפול בגברים

עיקר הניסיון וההתמקצעות הטיפולית שלי הוא בטיפול בבעיות שגברים רבים מתמודדים עמן כמו שליטה בכעסים, אלימות וקשיים בתקשורת בינאישית. חלק מהגברים שבהם טיפלתי התמודדו גם עם חוויות עבר קשות כמו הזנחה, אלימות או פגיעות מיניות.

האם לגברים יש פסיכולוגיה שונה משל נשים?

אפשר לומר שגברים הם אוכלוסיה ששנים רבות לא קיבלה מספיק תשומת לב. בעשורים האחרונים עולם הפסיכולוגיה למד להכיר בייחודיות של גברים ובבעיות האופייניות להם. בעיות אלו כוללות בין היתר התמודדות עם אלימות, קושי ליצור ולתחזק קשרים זוגיים משמעותיים, קשיים באבהות, התנהגויות מסכנות חיים והזנחה של בעיות בריאות. ההבנה כיום היא שההבדלים הפסיכולוגיים בין גברים לנשים נובעים בעיקר בגלל הציפיות החברתיות והתרבותיות השונות שיש מגברים, שמוטמעות בהם מגיל צעיר. מצפים מבנים להיות "חזקים", תחרותיים והישגיים. המסר המועבר להם הוא שעליהם להימנע מלבטא רגשות או רצונות המבטאים חולשה. הדבר גורם לכך שגברים רבים מתקשים לבטא את רגשותהים ופעמים רבות הם מרגישים לכודים בין הרצונות האמיתיים שלהם לבין מה שהם חושבים שמצפים מהם.

האם גברים סובלים יותר?

על אף שטיפול פסיכולוגי נמצא כיעיל לגברים כמו לנשים, גברים רבים נמנעים מלפנות לטיפול כי הדבר נתפס בעיניהם כהודאה בחולשה או בכישלון. בשל ההימנעות מפנייה לטיפול, פעמים רבות הם גם סובלים יותר.

פסיכולוגיה גברית חיובית

הרבה פעמים, דווקא חיבור והכרה בכוחות ובהצלחות מוביל לשינוי המיוחל. הפסיכולוגיה החיובית מתמקדת בחוזקות ובחיובי שבערכים הגבריים. לדוגמה, משימתיות ומיקוד למטרה; אבהות ודאגה למשפחה ולקרובים; מחויבות וחיבור חזקים לקבוצה; עצמאות; ואומץ, תעוזה ומוכנות ליטול סיכונים כשהדבר נדרש.

 

Eliav Berman, Psychologist

100 Ussishkin st., Tel Aviv

63 Haim Levanon st.,Tel Aviv

054-8683012

 אליאב ברמן, פסיכולוג

אוסישקין 100, תל אביב

חיים לבנון, 63, תל אביב

צור קשר עם פסיכולוג